J. Robert Oppenheimer (1904–1967) amerikai fizikus volt, aki a modern atomfizika és az atombomba kifejlesztésének egyik vezető alakja. Oppenheimer zseniális tudósként és kiváló elmeként ismert, és számos jelentős eredményt ért el a kvantummechanika és a részecskefizika terén.
Oppenheimer New York városában született, és tanulmányait a Harvard Egyetemen, majd a Cambridge-i Egyetemen folytatta. A tudományos pályafutása során számos kiváló kutatóval és fizikussal dolgozott együtt, és fontos szerepe volt a kvantummechanika fejlődésében és az abban elért eredmények megértésében.
Azonban Oppenheimer legismertebb és talán legvitatottabb hozzájárulása az atombomba kifejlesztéséhez kapcsolódik. A második világháború alatt az Egyesült Államok kormánya létrehozta a Manhattan Projektnéven ismert titkos kutatási és fejlesztési programot, amelynek célja az atombomba létrehozása volt. Oppenheimer volt az egyik vezető tudósa és vezetője a projekt tudományos részlegének. A Los Alamos-i Laboratóriumban, New Mexicoban vezette az atombomba fejlesztését, és a siker érdekében számos nehéz döntést kellett meghoznia.
Az atombomba sikeres fejlesztése után Oppenheimert ambivalens érzelmek töltötték el. Egyrészről büszke volt a tudományos sikerre és az amerikai győzelemre, de ugyanakkor komoly lelkiismereti terheket is érzett az atombomba alkalmazásának következményei miatt. Az atombomba bevetése Japán ellen, Hiroshima és Nagaszaki városok ellen, emberi szenvedést és pusztítást okozott, és ennek hatása az egész világra kihatott.
Az atombomba után Oppenheimert kormányzati ellenőrzés alá vették, és később, a hidegháború idején, a kommunista szimpátiák miatt is zaklatások érték. Karrierje és hírneve megsínyelte ezeket a politikai megpróbáltatásokat. Az 1950-es évek végén a McCarthyizmus áldozataként koholt vádakkal szembesült, és a biztonsági intézkedések miatt a kutatástól is kizárták. Végül az 1960-as években rehabilitálták, és az életét egyetemi tanári tevékenységgel és a tudomány további előmozdításával töltötte.
Oppenheimernek hatalmas hatása volt a modern fizikára és az atombomba kifejlesztésének történetére, és az emléke mind a tudomány, mind a történelem részét alkotja. A korabeli és utólagos értékelések változatosak, de az marad, hogy egy zseniális tudósként és a tudományos világ egyik kulcsfigurájaként vonult be a történelembe.