Kategória: Biológia érettségi tételek
A biológia érettségi tételek a biológia tantárgy vizsgájára készülő diákok számára adnak strukturált tudást és információkat. A széles skálán mozgó témák az élővilágot, az ökológiát, az anatómiát, a sejtbiológiát és a biológiai folyamatokat fedik le. A biológia érettségi tételek összegyűjtése segíti a diákokat abban, hogy megalapozottan és magabiztosan állhassanak neki a vizsgának.
Az idegrendszer érzőműködése során a bőr és az izom receptoraiból az érző neuronok a gerincvelőbe szállítják az ingerületet. Kisebb részük még a gerincvelőben mozgatóneuronokhoz kapcsolódik, többségük azonban az oldalsó és hátulsó…
Az idegrendszer mozgató működése az izomműködés szabályozásában nyilvánul meg. Az izomösszehúzódást a harántcsíkolt izmokban a mozgató neuronok ingerülete váltja ki. Az ingerület a neuronok membránjáról az ideg-izom közötti szinapszisban tevődik át…
A női nemi működés során a petesejtek termelése, valamint a női nemi hormonok képződése a petefészek páros szervében történik. A petefészek őssejtjeiből képződnek a petesetkezdemények. Kialakulásuk azonban nem az ivaréréssel kezdőnek,…
Felépítése: hajtásos növényeknél: a gázcserenyílás a levél bőrszövetei között, 2 zárósejt között egy légrés. Levél fonákán van. A gázcsere a növényi test belseje és a körülvevő légkör között zajlik. Fotoszintézis során…
Vér = folyékony vérplazmából és a benne lévő sejtes elemekből tevődik össze. Felnőtt emberé kb. 5 liter, ennek több mint a fele vérplazma. Ez 90-92% víz, 8-10 % ionok és szerves…
A bioszféra számára egyedüli energiaforrás a Nap sugárzása, amely különböző hullámhosszúságú sugarak formájában éri el a Földet. Ennek fele fénysugárzás, és kisebb része pedig hősugárzás. A földfelszínre jutó fény közvetlen fényből…
Több rétegű szívfal határolja a szívüreg rendszerét, pitvarait és kamráit. Ezeket egymástól a szívbillentyűk választják el, egyben biztosítják a vér egyirányú áramlását is. A szívműködés alapja a ritmusos összehúzódás és elernyedés….
Az elemi idegjelenségeket az ingerület keletkezése, vezetése, valamint más sejtekre való továbbadása jelenti. Ezek a folyamatok a sejtmembrán belső működésével kapcsolatosak. A sejtmembrán belső és külső oldala között mérhető feszültséget nyugalmi…
15 milliárd éve ősrobbanás. A Föld kb. 4 milliárd éves. Kb. 100 km vastag lemezek borítják a felszínt, ezek állandóan mozognak. Ezt a kort elsősorban a földfelszín és a légkör kialakulása…
Orr nyálkahártya: dúsan erezett, párával dúsítja és melegíti a beszívott levegőt. Kettős szűrőrendszer: szőrzet, csillós hámsejtek. Garaton keresztül a gége felé. A porcos vázak, alkotta gégében a két hangszalag közötti nyitott…
Szövetek: azonos működésű, eredetű, alakú sejtek tömörülése. Osztódó szövetek: Elősegítik, hogy a növény egész élete alatt növekedjen. Csúcsok osztódó szövetei: hajtás és a gyökér hosszirányú növekedése Kambium: vastagodást előidéző szövet Köztes…
A madarak tüdejének különleges kiegészítő szervei vannak: a légzsákok. Általában 5 pár légzsák, amely légzéskor megtelik levegővel. Így 2 irányból kap friss levegőt. Belégzéskor a légcsövön keresztül, kilégzéskor a légzsákból. A…