Kategória: Biológia érettségi tételek

A biológia érettségi tételek a biológia tantárgy vizsgájára készülő diákok számára adnak strukturált tudást és információkat. A széles skálán mozgó témák az élővilágot, az ökológiát, az anatómiát, a sejtbiológiát és a biológiai folyamatokat fedik le. A biológia érettségi tételek összegyűjtése segíti a diákokat abban, hogy megalapozottan és magabiztosan állhassanak neki a vizsgának.

A szájlégzés hátrányai

A szájlégzés sok ember számára ismerős probléma, és sajnos nem csak kellemetlen szagot okoz, hanem számos más negatív hatással is járhat az egészségre és az életminőségre. Az alábbiakban felsorolok néhány fontos…

Ismertesse a fotoszintézis fényszakaszát!

A fotoszintézist végző növények a fotoszintézisben kötik meg és alakítják át a Napfény energiáját, kémiai energiává. Első szakasz a fény szakasz, csak fény jelenlétében megy végbe, a vízből oxigén szabadul fel,…

Az emberi vese felépítése.

Jellemző a nefronok nagy száma. A nefron rokon kezdődő vége tokként veszi körül a hajszálér gomolyagot, amelyből a szűrlet az elvezető csatornába kerül. Az elvezető csatorna visszaszívó működése folyamatosan újra felhasználhatóvá…

Az orrlégzés előnyei

Az orrlégzés rendkívül fontos, noha gyakran alábecsülik ennek a természetes folyamatnak az előnyeit. Az orrunk nem csupán az arcunk központi része, hanem a testünk egyik legfontosabb szervrendszere is. A helyes orrlégzésnek…

A domináns, recesszív és intermedier öröklésmenetek példákkal

A domináns-recesszív öröklés állatokra vonatkozó egyik példája a fekete-tarka (domináns) és a vörös-tarka (recesszív) szőrszínezetű szarvasmarhák keresztezése. Növényeknél jól ismert példa, a Mendel által is alkalmazott cukorborsó virágjának színe (vörös –…

A biológia oxidáció folyamatai

A sejtek lebontó folyamataiban felszabaduló energia jó része ATP-szintézisre fordítódik. A legfontosabb a szénhidrátok lebontása, mely a sejtekben a biológiai oxidáció folyamatában történik. Sok enzim. A folyamat során a poliszacharidok először…

A gerincvelő és az agytörzs felépítése

Az ember központi idegrendszere gerincvelőből és agyvelőből áll. A gerincvelő szürkeállományának tömegét elsősorban a neuronok sejttestjei alkotják. Az elülső szarvban főleg a mozgató neuronokat találjuk, amelyek innen lépnek ki a végrehajtó…

A fehérjék – felépítés, típusok, biológiai jelentőség

Alapvető fontosságúak az élővilágban – biokémiai folyamatok katalizálása, molekulák szállítása. A hozzá szükséges nitrogént mi hogyan veszi fel – N-kötő bakt., növény, állat. Felépítő egységei az aminosavak, de kialakításukban csak húszféle…

A kreatin és szerepe az izomműködésben

A kreatin egy természetes vegyület, amely az emberi testben található, és fontos szerepet játszik az izomműködésben és az energiatermelésben. A kreatin a testben a kreatin-foszfát formájában található meg, és számos testmozgás,…

A metabolikus tél fogalma

A metabolikus tél (metabolikus háború vagy metabolikus fagy) egy elmélet, amely az élő szervezetek anyagcseréjének és az energiatermelésnek az egyensúlyára utal az élőlények túlélése érdekében. Ez a fogalom az energiatermelés és…

A dinoszauruszok kihalásának lehetséges okai és hatásai

A dinoszauruszok kihalása az élővilág egyik legismertebb és legrejtélyesebb eseménye. A dinoszauruszokat a földtörténeti időszakok során uralkodó hatalmas teremtményeknek tekintettük, de mintegy 66 millió évvel ezelőtt hirtelen eltűntek a Föld felszínéről….

Természetes szelekció és típusai

A természetben az erőforrásokért a populáció egyedei között éles versengés folyik. Akik szaporodási teljesítményben felülmúlják társaikat, így a következő nemzedékben több utódjuk lesz a populációban, azok genetikailag rátermettebbek. Ezáltal nagyobb eséllyel…