Kategória: Munkavédelem érettségi tételek

A munkavédelem érettségi tételek azokat a diákokat célozzák meg, akik a munkavédelmi ismereteket szeretnék elsajátítani. A tételek segítenek megérteni a munkahelyi biztonságot, a munkavédelmi előírásokat és a munkavállalók védelmének fontosságát. A munkavédelem érettségi tételek lehetővé teszik a diákok számára, hogy felkészülten lépjenek be a munkaerőpiacra.

A munkavégzés tárgyi feltételei

a munkahelyek biztonságos kialakitása. A munkavégzés során  az ember valamilyen munkafolyamatot végez,meghatározott munkaeszközzel az adott  munkakörnyezetben,a munkahelyén,amelyet együttesen munkarendszernek nevezzük. A munkarendszer elemei: munkafeladat; munkaeszköz; munkafolyamat; munkahely; munkakörnyezet; A munkahelyekre vonatkozó…

Munkabalesetek bejelentése, kivizsgálása és nyilvántartása

A munkáltatónak minden bejelentett balesetről meg kell állapítania, hogy munkabalesetnek tekinti e. A bejelentés, kivizsgálás a munkáltató feladata. A munkáltatónak lehetővé kell tennie a munkavédelmi képviselő részvételét a kivizsgálásában. A súlyos…

Egészséges életmód és táplálkozás, energiaszükségletek, vitamin és ásványi anyagok

Élelmiszerek állati és növényi eredetű anyagok, amelyek változtatás nélkül vagy feldolgozottan fogyaszthatók. A táplálék a szervezet számára nélkülözhetetlen tápanyagokat és emészthetetlen salakanyagokat tartalmaz. Szerves tápanyagok a fehérjék, szénhidrátok és zsírszerű anyagok,…

A munkavállalók kötelességei a balesetek megelőzésében

védőeszközök használata ismeretek elsajátítása fegyelem A munkavállaló csak biztonságos munkavégzésre alkalmas állapotban végezhet munkát, a vonatkozó szabályokat be kell tartania: a rendelkezésére bocsátott munkaeszköz biztonsági állapotáról meg kell győződnie, azt megfelelően…

Egészség-betegség: Stressz

A stressz a szervezet természetes reakciója a külső behatásokra. Életünk minden mozzanata bizonyos mértékű stresszt okoz. Tehát nem az összes ilyen hatást kell elkerülnünk, hanem csak azokat, amelyek olyan nagymértékűek, hogy…

Az állam munkavédelmi feladata

A munkavédelem hatósági feladata A munkavédelem alapvető szabályait az alkotmányban foglalt elvek alapján az Országgyűlés foglalja törvénybe. Az 1993 évi XCIII. Törvény a munkavédelemről célja, hogy az egészséget nem veszélyeztető és…

Természet és környezetvédelem -fogalom, meghatározás -erdők jelentősége -védett területek, nemzeti parkok -hulladék kezelés, elhelyezés

A környezetvédelem olyan tevékenységek és intézkedések összessége, amelynek célja a környezet veszélyeztetésének, károsításának, szennyezésének megelőzése, a kialakult károk megszüntetése és az eredeti állapot helyreállítása. Környezetvédelmi szempontból környezetnek az embert körülvevő élő…

A villamos áram élettani hatása

Villamos áramütéses baleset akkor következik be, ha az emberi test a villamos áramkörbe kapcsolódik. A leggyakrabban olyankor következik be, ha azonos áramkör két vezetékét vagy a földpotenciál és egy feszültség alatt…

Ökológiai környezet

A talaj élővilága, szerkezetei, szennyeződése A vízi élővilág, vízminőség, vízszennyeződés A levegő és szennyeződése Talaj: A földfelszín különböző vastagságú legfelső rétege, amely, fizikai, kémiai és biológiai mállás következtében alakult ki. Az…

Újraélesztés

Elsődlegesen az élet funkciókat ellenőrizzük: lélegzik-e, van-e vérkeringése? A sérültet hanyatt fektetjük, a légutakat szabaddá tesszük. A mellkas elülső felületén és a nyakon oldjuk a ruházatot. A légzést akkor tekintjük kielégítőnek,…

Sérültek mozgatása

Kimentés: A balesetet szenvedett személy kimentésénél a betartandó legfontosabb szempontok: A kimentés nem kockáztathatja a segédnyújtó életét, hiszen ezzel a bajbajutott sem kap segítséget, csak újabb áldozata lesz az eseménynek! A…

Elsősegélynyújtás vérzések esetén

A vér látványa az emberekből más-más reakciót vált ki. Van, aki rosszul lesz, és van, akit nem zavar és tud segíteni. A vérzés súlyossága attól függ, hogy milyen nagyságú, fajtájú ér…