Kategória: Irodalom érettségi tételek
A szellemi kihívások kedvelőinek készült ez a rész. Az irodalom kategória a legnagyobb írók és költők műveit vonultatja fel, meghatározó alkotásaikkal együtt, érettségi szintre optimalizálva. A híres irodalmi művek elemzése, értelmezése, a szereplők és témák bemutatása – minden, amire szükséged lehet az érettségi vizsga sikeres megírásához. Emellett a magyar irodalmi korszakok, az irodalomtörténet főbb eseményei és jelentős alakjai is terítékre kerülnek. A kategória nem csak az érettségi felkészülést segíti, de a magyar irodalom iránti szeretetet és érdeklődést is növeli.
Az avantgárd (előőrs) mozgalmak szakítottak a hagyományos művészettel, a művészi kifejezés új és korszerű formáit akarta felkutatni. Nem csak a művészetet, hanem a társadalmat is át akarta formálni. Mindegyik irányzat társadalmi…
Dante Alighieri és kora A középkor a feudális társadalmi rendszer keletkezésének és bukásának kora volt. Mint minden társadalomnak, ennek is a kulturális fejlődésnek a gazdasági fejlettség az alapfeltétele. Így alakult a…
Katona József nemzeti drámánk megteremtője, aki sokféle szerepet játszott a pesti színházi élet kialakításába az 1810-es években. Fő művét, első változatában egy kolozsvári drámapályázatra küldte be (1815-ben). Végső alakjában a Bánk…
A francia eredetű avantgárd (elő őrs) gyűjtő fogalom. A különböző izmusok a művészet általános reformjának jegyében alakultak ki, az átalakulás oka a művészet szerepének megváltozása. Az alkotók radikálisan újat akarnak, elvetik…
Az egész mezopotámiai mondakört ezer szál kapcsolja a görög mitológiához és a Bibliában rögzített héber mítoszokhoz is. A görög mitológiát is – természetesen – késôbbi feldolgozásokból ismerhetjük meg: pl. a homéroszi…
Mikszáth Kálmán (1847-1910) itodalmunk egyik legnagyobb művésze, Jókai mellett a legolvasottabb 19. századi író. Írói nagyságát elsősorban nem regényei, hanem kisebb terjedelmű alkotásai fémjelzik. A kis műfajt választotta nagy mondanivalója közléséhez,…
William Shakespeare a világirodalom egyik legnagyobb klasszikusa, az angol reneszánsz kivételes tehetségű drámaírója. Darabjait mindmáig sikerrel játsszák a világ színpadain, emlékezetes történetei és hősei mitologikus örökségként élnek velünk. Shakespeare színháza Shakespeare…
Dal: A legszubjektívebb lírai műfaj. A költő közvetlenül szólal meg benne. Témája valamely egyszerű tárgy közvetlen szemléletéből fakad. Jellemzi a pillanatnyi kedélyhangulat kifejezése. A dal költője a saját érzelemvilágába bevonja a…
Petőfi az új politikai tájékozódásáról is hírt ad. 1846 márciusában Pesten türelmetlenül vetette bele magát az irodalmi-politikai életbe. A lapkiadók „zsarnoksága” ellen szervezi a Tízek Társaságát, tíz fiatal író szövetségét. A…
Brecht A drámairodalom és a színjátszás egyik legnagyobb hatású megújítója Bertolt Brecht. Igazi színházi ember volt: már előadásban gondolkodva írta meg műveit, és saját színháza volt Kelet-Berlinben. Epikus dráma, epikus színház…
William Shakespeare Rómeó és Júlia című tragédiája az egyik legismertebb és legkedveltebb drámai mű a világirodalomban. A darabot valószínűleg 1595 és 1596 között írta Shakespeare, és először 1597-ben jelent meg nyomtatásban….
Puskin (1799-1837): művelt, sokat tapasztalt; az orosz irodalom első világirodalmi szintű írója; nagyon meghatározó, az addigi tendenciákat összesítő és újakat elindító Jevgenyij Anyegin: Puskin főműve keletkezés: dél-oroszországi „száműzetése” idején kezdte el…