Kategória: Pénzügy érettségi tételek
A pénzügy érettségi tételek azokat a diákokat célozzák meg, akik a gazdasági és pénzügyi ismereteket szeretnék elmélyíteni. A tételek segítenek megérteni a pénzügyi fogalmakat, a gazdasági folyamatokat és a pénzügyi döntések fontosságát. A pénzügy érettségi tételek a gazdasági területen is jártas diákoknak segítenek sikeresen átvészelni a vizsgát.
A váltó olyan forgatható értékpapír, amely egy későbbi időpontra vonatkozó fizetési ígéretet, vagy fizetési felszólítást testesít meg. Saját váltó: az olyan váltóügyletet, amelynek két szereplője van: kiállítója és rendelvényese. Az elnevezés…
A belső kamatláb (IRR) A belső kamatláb megmutatja, hogy mekkora az a kalkulatív kamatláb, amely mellett a beruházás egyszeri és a működés folyamatos költségei a bevételekből éppen egyszer térülnek meg az…
Biztosítási alapfogalmak A biztosításügy szempontjából egyes jövőbeni események bekövetkezésének lehetőségét veszélynek nevezzük. Ha az előre nem látható esemény gazdasági hátránnyal, vagyoni veszteséggel jár, akkor kárról beszélünk. Veszélyforrások lehetnek: természeti okok (pl….
A pénz időértékét a kamatlábbal fejezzük ki. A modern pénzügyek talán legfontosabb két alapelve: Egységnyi mai pénz értékesebb, mint egységnyi jövőben esedékes pénz. Ezt az elvet a pénz időértékének elveként is…
A valuta, valamely ország törvényes fizetési eszköze egy másik ország fizetési forgalmában. A deviza külföldi fizetési eszközre vonatkozó követelés, vagy kötelezettség. A valuta készpénz, a deviza számlapénz. A devizagazdálkodás azon módszerek,…
Az alanyi és a tárgyi likviditás értelmezése, a likviditási mérleg A fizetőképesség közhasználatú idegen kifejezéssel likviditásnak nevezzük. A likviditás a gazdasági élet valamely szereplőjének olyan állapota, amikor vásárlásait és minden más…
A tőzsde kialakulása, fogalma, típusai A tőzsde helyettesíthető tömegáruk koncentrált piaca, ahol a kereskedelem szervezett keretek között, meghatározott szokványok szerint történik. A tőzsde nem profitorientált, de önfenntartó intézmény. Jogállásuk szerint a…
Állampapírok Állampapírnak nevezzük az állam által kibocsátott, az állam adósságát megtestesítő értékpapírt, amelyben az állam adósságtörlesztésre és kamatfizetésre, esetleg járadék fizetésére vállal kötelezettséget. Az államkötvények az állam hosszú lejáratú adósságát testesítik…
Az értékpapír fogalma alatt valamilyen vagyoni értékre vonatkozó követelést megtestesítő forgalomképes okiratot értünk. Az értékpapír ezért közgazdasági lényegét tekintve a különböző időpontbeli pénzek cseréjének eszköze. A dematerizált értékpapír, elektronikus úton rögzített…
A lízing története, fogalma, alaptípusai A lízing fő jellemzője a finanszírozás, így szorosan kapcsolódik a bankok hitelügyleteihez. A bankok általában külön lízingtársaságot alapítanak ezen üzletágra. A lízing közgazdaságilag hitelaktusnak minősül. A…
A kamatos kamat egy pénzügyi fogalom, amely azon elv alapul, hogy a kamatok kamatoznak. Ez a kifejezés azt jelenti, hogy egy befektetés vagy kölcsön során a kamat nem csak az eredeti…
Az adókötelezettség szabályai Bejelentés, nyilatkozattétel: az adóköteles tevékenység megkezdése előtt be kell jelentkezni az adóhatósághoz. A bejelentkezés célja az adószám megszerzése. Négy adózói kör van, a magánszemély, a magánszemély egyéni vállalkozó,…