Kategória: Informatika érettségi tételek
Az informatika érettségi tételek az informatika tantárgy vizsgájára készülő diákoknak kínálnak részletes ismereteket és gyakorlati tudást. A különböző témakörök lefedik az informatikai alapoktól az algoritmusokig és a programozásig terjedő ismereteket. Az informatika érettségi tételek segítenek felkészülni a modern technológia korának kihívásaira.
A különböző műveket (könyv, zene, film), köztük a programokat is nagyon könnyű másolni, ami rengeteg jogi problémát vet fel. Gyakran nem is tudjuk, hogy amit csinálunk jogellenes-e vagy sem. Fontos tudni,…
Az op. rendszereket kez. felületük szerint két alapvető csoportba sorolhatjuk: karakteres felületű (pl. DOS) grafikus felületű (pl. Windows XP) fontos fogalom: GUI=Grafikus User Interfész A karakteres felületű programok felett elmúlt az…
A számítógép rendkívül bonyolult műveletek végrehajtására is képes ha ezeket egyszerű lépések sorozatára vannak bontva (program). Ilyen egyszerű lépéseknek számítanak az adat mozgatások, beolvasások, egyszerű matematikai műveletek. A számítógép “agya” a…
A mesterséges intelligencia (MI) fejlődése az elmúlt évtizedekben lenyűgöző tempót vett fel, és átalakította a modern technológia és társadalom számos aspektusát. A mesterséges intelligencia olyan számítógépes rendszerek és programok ága, amelyek…
Kérdések és válaszok: A ChatGPT-t használhatjuk arra, hogy felhasználók kérdéseire gyors és pontos válaszokat adjunk különböző témákban. Virtuális asszisztens: A ChatGPT-t integrálhatjuk virtuális asszisztensként, amely segíthet az embereknek napi tevékenységeik, emlékeztetőik…
A ChatGPT egy természetes nyelvfeldolgozásra (NLP) épülő mesterséges intelligencia (MI) modell, amely az OpenAI által fejlesztett GPT-3.5 architektúrán alapul. A “Chat” a “Csevegés” szó rövidítése, míg a “GPT” a “Generative Pre-trained…
Windows 11 egy Microsoft által fejlesztett operációs rendszer, amely a Windows 10 utódja és a legfrissebb verzió a Windows családban. A Windows 11-et a Microsoft 2021-ben jelentette be, és több új…
Az információ felvilágosítás, tájékoztatás, hír, értesülés, amely új ismeretet hordoz, újdonság jellegű. Az információtovábbításhoz olyan jeleket (kódokat) használnak, amelyeket az információküldő (adó) és fogadó (vevő) egyaránt ismer, és amelyekből az üzenet…
Mágneses háttértárak működési elve: az adathordozó felületén lévő mágneses réteg alkalmas arra, hogy kétállapotú jeleket rögzítsenek. Ha a felület egy helyét valamilyen irányban felmágnesezik, ez azt hosszú ideig megtartja. A nullát…
A számolási műveletek megkönnyítése, automatizálása egyre fontosabb kérdés lett a tudomány fejlődésével. 1.) Abakusz: Már időszámításunk előtt is időkben használták (pl.: Egyiptomban ) különböző matematikai műveletek megoldására. 2.) Oughtred (XVII. sz.)…
Grafika: A számítógépek világában a képeket kettes számrendszerbeli kódok formájában tároljuk. A képmegjelenítő programok ezeket a kódokat át tudják alakítani (a monitoron megjelenő) képekké. A kódolás pedig több fajta lehet, amit…
Op. rendszer fogalma: Az operációs rendszer olyan szoftver, amely – alapvetően szükséges a számítógép működtetéséhez – a számítógép bekapcsolásától kikapcsolásáig fut biztosítva a felhasználó számára a géppel történő kommunikációt (kezelőfelület) felügyelve,…