Johann Wolfgang Goethe (1749-1832)vagyonos családból származik. Kamaszkori művei rokokó versek, Strassburgban, 1770-ben, ismerkedik meg Herderrel és tôle a Sturm und Drang törekvéseivel, ennek hatására írja meg a műfajteremtô lovagdrámát, a Götz von Berlichingen-t. 1772-ben, Wetzlarban beleszeret barátja menyasszonyába és ennek az élménynek alapján megírja a Die Leiden des Jungen Werthers-t, Az Ifjú Werther szenvedései-t, ami egycsapásra világhírűvé teszi. Johann Joachim Win- ckelmann (1717-1768),a német klasszicizáló szemlélet atyja, régész és esztéta, a Pompei ásatások vezetôje), valamint itáliai utazása hatására két csodálatos vers- dráma születik tollából: az Iphigenia in Tauris (Iphigenia Taurisban) és aTorquato Tasso. Hazatérve a Római elégiák, majd késôbb az Italianische Reise (Olaszorszá- gi utazás). A francia forradalom vérzivataros évei alatt hallgat, azok lecsengésével ismét írni kezd: létrejön polgári eposza a Hermann und Dorothea, élettörténete: az Aus minem Leben, Dichtung und Wahrheit (Életemrôl, költészetemrôl és az igaz- ságról) Két újabb szerelem irodalmi lecsapódása: a Die Wahlverwandtschaften (Lelki rokonságok) a végzetes emberentúli szerelem regénye, ami a legromantiku- sabb valamennyi romantikus regény között, és a keleti tanulmányainak bölcsessé- geivel átszôtt West-östlicher Diwan (Nyugat-keleti Divány). Életművét két további halhatatlan mestermunkatetôzi be, a Wilhelm Meisters Wanderjahre (Vilmos mester vándorévei) és a Faust. Ezen a helyen meg sem próbálhatjuk elemezni Goethe em- beri nagyságát, művelôdsétörténeti jelentôségét, politikai és művészi hatását amit korára és az egész 19. századra gyakorolt.
Johann Christphh Friedrich Schiller ( 1759-1805) Az arisztokratikus nagyvonalúsággal, mintegy szórakozásszerűen író Goethevel szemben Schiller görcsösen, lázasan dolgozott, mint aki tudja, hogy ideje rövidre van szabva. Ô is a Sturm und Drang gyermeke: el- sô színdarabja a Die Räuber (Haramiák), ami elnagyolt kamaszossága ellenére u- tolérhetetlen volt úgy a romantikusok, mint késôbb az expresszionisták számára. A Kabale und Liebe (Ármány és szerelem) még lázadás: a kis német rokokó feje- delmi udvarok életének szinpadi bírálata, de utolsó ifjúkori drámája a Don Carlos, Infant von Spanien (Don Carlos, Spanyolrszág infánsa) már a klasszicizmus remek- műve: II.Fülöp a trón magasságának magányában vergôdik, Posa márki az eljöven- dô szabad századok hirnöke – melyek talán sose jönnek el ezen a világon?
Megnôsül, egzisztenciális problémák terhelik, gyönyörű költeményeket ír, majd
hoszszú hallgatás után ismét drámákat szerez: a kissé vontatott Wallenstein -Triló- giát ( Wallensteins Lager, Die Piccolomini, Wallensteins Tod – Wallenstein tábora, A Piccilominik, Wallenstein halála) majd lágyabb hangvétellel: a Maria Stuart-ot, sze- rencsétlen sorsú, katolikus skót királynôrôl és a Die Jungfrau von Orleans-t, Jean d’Arc történetét, amit sajnos egy kicsit “átír” Johanna beleszeret egy angol vezérbe, azért kell elbuknia- evvel elveszíti mártíromságának erkölcsi méltóságát. Utolsó mű- vében a Wilhelm Tell-ben(Tell Vilmos) ismét visszatér forrongó évei romantikus sza- badságeszményéhez- talán új korszaka kezdôdött volna, ha a tüdôbaj nem oltja ki lobogását.