Címke: Kommunizmus

Magyarország 1944 és 1956 között – A népi demokratikus átalakulás és a kommunista hatalomátvétel.

Háborús veszteségek –          800 000 fő, kb. ugyanennyi hadifogoly –          szövetséges légierő támadásai –          stratégiai létesítmények (pályaudvarok, repterek) megsemmisítése –          hatalmas pusztulás –          elpusztul a vasútvonalak fele, az összes híd –         …

A hidegháborús korszak

ENSZ megalakul – nemzetek egyenjogúsága ? Részei:   – Közgyűlés – Biztonsági tanács:  USA, USSR, Fr.o., Kína, Anglia – Nemzetközi bíróság (Hága) Szakosodott szervek:        – FAO – UNESCO: Nevelés&Kultúra – WHO:…

Az „őszirózsás forradalom” kísérlete és a kommunista hatalomátvétel 1919-ben Magyarországon.

Politikai válság 1918. okt. 17.-én gróf Tisza István a képviselőházban bejelentette, hogy a központi hatalmak elvesztették a háborút. A Károlyi-párt (Egyesült Függetlenségi és 48-as párt – 1916 júl.), az Országos Polgári…

A második világháború utáni békerendezés

I. A háború lezárása 1. A jaltai elvek megvalósulása –     1945. febr. 4.: jaltai konferencia megnyitása ® USA, Szu, Anglia: „Nyilatkozat a felszabadított Európáról” ® nem nemzetenként, hanem térségenként tárgyalja a…

Ellenforradalmi Kormányok

Peidl Gyula kormánya 1919. augusztus 1-6. Szociáldemokratákból és a szakszervezetek képviselőiből áll. Az Antant nem ismerte el. Augusztus 4. – a románok bevonulnak Budapestre. Az ország keleti részén bevezették a román…

Magyarország 1944 és 1956 között – Diktatúra Magyarországon

1. 1949-es alkotmány –     1949. aug. 18.: Országgyűlés elfogadja új alkotmányt ® 1936-os szovjet alkotmány „másolata” –     társadalmi fejlődés célja a teljes egyenlőség rendszerének, a kommunizmusnak a felépítése. Ezt csak a…

A kommunista diktatúra kiépítése Magyarországon

1944-től 56 tart. A magyar események végig a világpolitika eseményeitől függnek. Főbb szakaszai: 1: 44-47 a demokratikus szakasz. 2: 47-49 átmenet évei. 3: 49-53-ig a rákosi diktatúra. 5: 53-55-ig az új…

A hidegháború és szakaszai

A hidegháború –          USA és Szovjetunió tömegpusztító fegyvereket fejlesztettek ki a háborúban –          közvetlen fegyveres összecsapást igyekeznek elkerülni –          ideológiai, politikai és gazdasági háború –          cél: befolyási övezetek biztosítása és kiterjesztése…